Fakta

Vezme to Trump?

souhrn

Vezme to Trump?

Vezme to Trump?-0

 11. června místního času uspořádalo referendum Portoriko, území mimo USA, které někteří místní obyvatelé nazývají „poslední kolonií na Zemi“. Výsledek hlasování byl jednostranný: Mezi Portorikánci, kteří hlasovali, 97% voličů Podporujte Portoriko, aby se stalo 51. státem ve Spojených státech.

Vezme to Trump?-1

  Ale protože referendum předtím nebyla schválena federální vládou USA,A míra účasti byla pouze přes 20% a byla zpochybněna legitimita výsledků.

Vezme to Trump?-2

  Referendum bylo v Portoriku „zbožným přáním“. Portoriko bylo původně španělskou kolonií. V roce 1898 bylo Španělsko poraženo ve španělsko-americké válce a Portoriko bylo postoupeno Spojeným státům.

Vezme to Trump?-3

  V roce 1917 s cílem usnadnit nábor vojáků v Portoriku, kteří se účastnili první světové války, americký kongres oznámil udělení amerického občanství všem Portorikáncům;Portoriko se stalo takzvaným „svobodným státem“ v roce 1952. Obyvatelé tohoto ostrova mohou automaticky získat americké občanství, ale pouze když se přestěhují do Spojených států, mohou získat volební právo a být voleni ve Spojených státech. Vzhledem k tomu, že jej nelze „začlenit“, nemá ostrov žádná místa v americkém Senátu (dvě křesla na stát), zatímco Sněmovna reprezentantů má pouze jedno symbolické místo bez hlasovacího práva.

Vezme to Trump?-4

 11.

Vezme to Trump?-5

  referendum bylo pátým referendem o vztazích se Spojenými státy, které se konalo v Portoriku od 60.

Vezme to Trump?-6

  let.

Vezme to Trump?-7

  V prvních třech referendech byl plán stát se 51. státem ve Spojených státech odmítnut.

Vezme to Trump?-8

  Ve čtvrtém referendu v roce 2012 více než polovina voličů, kteří hlasovali pro tuto možnost, ale více než třetina voličů se nerozhodla, takže legitimita tohoto výsledku byla zpochybněna.

Vezme to Trump?-9

 11. referendum bylo bojkotováno opozičními stranami a volební účast byla pouze 23%, což je rekordní minimum.

Vezme to Trump?-10

  Z voličů, kteří hlasovali, 97% podporovalo Portoriko jako 51.

  stát ve Spojených státech, 6800 se domnívalo, že by měl být zachován současný stav, a téměř 7800 hlasovalo pro třetí variantu - vnitřní autonomii nebo nezávislost pod svobodnými vazbami se Spojenými státy . Americká vláda v dubnu odmítla schválit plán referenda.

 Jedním z důvodů je, že portorické úřady v té době neposkytly možnost „zachovat současný stav“ v referendu. „Chudí příbuzní“ toužící po „cukrovém otci“? Portoriko touží „nastolit stát“, hlavně kvůli chudobě, a chce „cukrovat tati“. Ekonomická situace Portorika se za posledních 10 let zhoršila a mnoho lidí ji obviňuje ze zrušení místní daňové úlevy americkou vládou v roce 2006. Vede k stažení velkého počtu amerických společností a kapitálu z ostrova.

  Kromě toho se místní vláda po celý rok spoléhá na rozsáhlé vydávání dluhů, aby vyrovnala fiskální mezeru a podpořila ekonomiku, a dluhové zatížení přesahuje 74 miliard amerických dolarů (splátky jistiny a úroků byly zastaveny na na konci loňského roku a finance ostrova skutečně zkrachovaly). V současnosti jsou portorikánské ceny a nezaměstnanost vysoké. Téměř 500 000 Portoričanů opustilo svá rodná města,Jděte si vydělat na živobytí do států USA.

  Někteří místní obyvatelé věří, že státem ve Spojených státech může být federální finanční podpora, která pomůže ekonomice Portorika dostat se z krize a rozvíjet se. „Velké peníze“ však Amerika nechce uznat tohoto „chudého příbuzného“, protože to bude pro USA velkou zátěží.

  Po referendu v roce 2012 vydal americký federální úřad pro odpovědnost výzkumnou zprávu,Ukazuje, že poté, co bylo „založeno“ Portoriko, by federální vláda musela každý rok dotovat ostrov dalších 5,2 miliard USD a návratnost by byla pouze 2 miliardy USD na 4 miliardy USD na daních. Nejen to, Trump také na začátku letošního roku řekl, že dále sníží původně malou lékařskou a vzdělávací pomoc pro Portoriko. Analytici poukázali na to, že vláda USA má plnou kontrolu nad diplomatikou Portorika,V oblasti obrany není nutné přidělit Portoriku velké množství federálních fondů, což je pro USA velmi příznivá situace. Zahrnutí Portorika jako 51.

  státu ve Spojených státech nemůže USA přinést další skutečné výhody, ale naopak zvýší finanční zátěž, proto má americký Kongres a vláda k této otázce negativní postoj. Associated Press uvedl, že americký kongres s největší pravděpodobností neuzná výsledky referenda. Pokud americký kongres nezmění svůj postoj, referendum organizované portorickou vládou může být pouze konsensuální politickou hrou. Komplexní zpravodajská agentura Xinhua atd.

.