Obchodní

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě

souhrn

„Běh Baili bolí jen koleno“, je toto tvrzení správné? Kdo má lepší kolenní klouby pro fitness běžce a sedavé lidi? Zdraví bratr vám řekne podvratný závěr: kondiční běh není snadné trpět artritidou, sedavé je pravděpodobnější, že trpí artritidou. Nedávno publikoval slavný mezinárodní lékařský časopis „Ortopedie a sportovní fyzioterapie“ článek, na který upozornilKlouby konkurenčního běžce

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-0

 „Běh Baili bolí jen koleno“, je toto tvrzení správné? Kdo má lepší kolenní klouby pro fitness běžce a sedavé lidi? Zdraví bratr vám řekne podvratný závěr: kondiční běh není snadné trpět artritidou, sedavé je pravděpodobnější, že trpí artritidou. Nedávno publikoval slavný mezinárodní lékařský časopis „Ortopedie a sportovní fyzioterapie“ článek, na který upozornilVýskyt artritidy u konkurenčních běžců byl 13,3%, výskyt artritidy u sedavých lidí byl 10,2% a výskyt artritidy u fitness běžců byl pouze 3,5%.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-1

  Tento závěr vychází z meta-výzkumného příspěvku - „Systematický přehled a metaanalýza: kondiční běh, soutěžní běh a spojení s osteoartrózou kyčle a kolena. “Tato studie zjistila, že pouze 3,5% běžců s fitness má artritidu kolena nebo kyčle. Lidé, kteří rádi sedí dlouho nebo neběží, mají 10,2% artritidu kolena nebo kyčle. U těch, kteří se účastní závodního běhu, je výskyt artritidy kolene nebo kyčle 13,3%.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-2

  To naznačuje, že lidé, kteří sedí nebo neběží, budou mít zvýšené riziko artritidy kolen a kyčlí. Nadměrný a intenzivní běh může také způsobit problémy s klouby.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-3

  Liu Xin, zástupce vedoucího lékaře oddělení sportovních úrazů v pekingské nemocnici Jishuitan, věří, že běh je nejzákladnějším cvičením ze všech sportů a sportem s nejnižším technickým obsahem. Kolenní klouby se však při běhu ucpou. Pokud člověk příliš necvičí, uběhne více než deset kilometrů, až přijde. Tělo se nedokáže přizpůsobit změnám kongescí kolen, které mohou vést k otokům kolenních kloubů a kloubní synovitidě.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-4

  Pokud běžíte správným způsobem, můžete zlepšit schopnost přizpůsobení kolenního kloubu. Cvičení, které si většina lidí může dovolit, je 3 kilometry na běh. Obvyklá délka běhu by měla být 3–5 kilometrů a 5–15 kilometrů patří k běhu na dlouhé vzdálenosti. Více než 15 kilometrů je maraton.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-5

  Běh je vhodný pro většinu lidí, ale ne každý je vhodný pro běh na dlouhé vzdálenosti a maraton. Liu Xin řekl, že někteří lidé se obávají, že dlouhodobý běh opotřebuje meniskus. Tyto obavy jsou zbytečné. Hlavní funkcí menisku je zvýšení stability kloubu, vedení zátěže a ochrana chrupavky kolenního kloubu před odřením.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-6

 Běh je malý krokový tlak. Tlak na meniskus bude relativně malý. Pokud nemáte nadváhu nebo problémy s meniskem samotným, je velmi vzácné, že je meniskus opotřebovaný kvůli běhu. Liu Xin navrhl, že nejdůležitější věcí pro běh je vybrat si dobré místo a čas.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-7

  Místo je co nejvíce otevřené a ploché.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-8

  Nejlepší je neběhat za špatného počasí. Obyčejní lidé se při běhu mohou převléknout do běžných běžeckých bot. Nedoporučuje se kupovat běžecké boty, které nosí profesionální sportovci, protože chodidla běžecké obuvi jsou obzvláště tenká a tvrdá a běžní běžci si při běhu mohou snadno poranit kolena.

Pojďme si opatřit „koleno“: dlouhodobé sezení je náchylnější k artritidě-9

  Přátelům, kteří mají rádi běh, se doporučuje, aby si před zahájením běhu nebo po proběhnutí cílovou páskou nezapomněli na uvolňovací a protahovací cvičení. Nechte napnuté svaly postupně přejít do stavu „práce“ nebo „odpočinek“, což může výrazně snížit pravděpodobnost zranění.

  Dr. Chao Jiang z chirurgického oddělení nemocnice Peking Union Medical College Hospital poukázal na to, že kolenní klouby nesou váhu celého těla a jsou snadno poškozeny lidským tělem. Asi polovina všech sportovních zranění zahrnuje kolenní klouby. Kromě toho je kolenní osteoartróza onemocněním souvisejícím s věkem,S přibývajícím věkem se také zvyšuje šance na onemocnění kolenních kloubů.

  Podle statistik více než 50% lidí starších 60 let trpí osteoartrózou kolena a prevalence lidí starších 70 let je více než 60%. Jiang Chao řekl, že někteří lidé rádi cvičí na běžeckém pásu.

  Největším problémem běžeckého pásu je však jeho dlouhodobé cvičení s konstantní rychlostí. To znamená, že do desítek minut musí kolenní kloub a okolní vazy toto napětí udržovat. Jak fyzická síla klesá, jakmile tempo nedokáže držet krok s běžeckým trenažérem, musí kolenní kloub a jeho vazy okamžitě upravit napětí, jinak budou namáhány.

  Tento druh cvičení klade vysoké nároky na vazy kolem kolenního kloubu a může snadno vést k únavě a zranění. Jiang Chao věří, že horolezectví není činnost na ochranu kolenních kloubů. Ve srovnání s lineárním pohybem má torze největší zatížení kolenního kloubu a jeho okolní vazivové tkáně. Poškození kolenního kloubu způsobené horolezectvím se projevuje hlavně ve dvou aspektech: jedním je to, že kolenní kloub nese dvojitý tlak hmotnosti a náraz způsobený zpomalením sestupné hory současně;Zadruhé, když narazíte na hrbolaté horské silnice, musíte často otočit kolena, abyste chránili rovnováhu těla, což opět zvyšuje zátěž kolenních kloubů.

  Jak tedy chránit kolenní kloub během lezení? Nejprve zvolte rovnou horskou cestu se schody; zadruhé použijte chrániče kolen, zejména při sjíždění z kopce. Chrániče kolen mohou účinně chránit kolenní klouby,Pokud však nosíte kolenní chránič kdykoli, snižuje to možnost samostatného cvičení a posílení kolenního kloubu, zejména během růstu a vývoje dospívajících. Oslabí to sílu svalů a vazů kolem kolenního kloubu, což není příznivé pro svaly kolem kolenního kloubu.

  A vývoj vazů. Jiang Chao řekl, že díky vysokým podpatkům vypadají ženy jako dlouhé nohy. Okouzlující a elegantní, ale vysoké podpatky mohou snadno zranit vaše kolena. Protože boty na vysokém podpatku mění normální silové zatížení dolních končetin lidského těla, kolenní kloub nese tlakové zatížení, které je několikanásobek tělesné hmotnosti.

  Proto se doporučuje ženám co nejvíce zkrátit dobu nošení vysokých podpatků,A na vysokých podpatcích se snažte vyhnout činnostem, jako je jít nahoru a dolů po schodech. Jedna poslední připomínka od Brother Health: k ochraně kolenních kloubů je lepší cvičit a běhat místo toho, abyste dlouho seděli.

Běh by samozřejmě měl být vědecký a umírněný a „koleno“ by si mělo vážit. (Denní centrální kuchyně pro lidi · Zdravé 37 ℃ Studio Bai Jianfeng).