Průzkum

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy

souhrn

S příchodem léta se raky opět staly „miláčkem“ na jídelním stole. Nedávno média uvedla, že u muže v Chang-čou se po konzumaci raků vyvinula rhabdomyolýza. Mnoho lidí tak uvěřilo pověsti, že „nadměrná konzumace raků způsobí rhabdomyolýzu“. Opravdu tedy konzumace raků způsobuje rhabdomyolýzu? Jak jíst raky, aby byly zdravější?Reportér udělal rozhovor s Hui

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-0

 S příchodem léta se raky opět staly „miláčkem“ na jídelním stole. Nedávno média uvedla, že u muže v Chang-čou se po konzumaci raků vyvinula rhabdomyolýza.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-1

  Mnoho lidí tak uvěřilo pověsti, že „nadměrná konzumace raků způsobí rhabdomyolýzu“. Opravdu tedy konzumace raků způsobuje rhabdomyolýzu? Jak jíst raky, aby byly zdravější?Reportér provedl rozhovor s Li Bingshengem, zástupcem ředitele gastroenterologického oddělení první lidové nemocnice Huizhou, zástupcem ředitele diagnostického a léčebného centra pro zažívací potíže a zástupcem ředitele zažívací laboratoře.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-2

  Nanfang Daily: Co je rhabdomyolýza? Li Bingsheng: Rabdomyolýza označuje akutní destrukci a rozpouštění kosterního svalstva, při kterém se uvolňuje velké množství myoglobinu, fosfokreatinkinázy a dalšího obsahu svalových buněk.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-3

 Skupina klinických syndromů, které vstupují do periferní krve. Jeho největším rizikem je, že myoglobin uvolněný do krve může snadno blokovat renální tubuly, což vede k akutnímu selhání ledvin. Projevuje se hlavně jako náhlá bolest svalů, svalová slabost a moč zbarvená jako sójová omáčka. Nanfang Daily: Může jíst raky opravdu způsobit rhabdomyolýzu? Li Bingsheng: Rabdomyolýza způsobená konzumací raků,Pravděpodobnost této situace je extrémně nízká.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-4

  Proč jíst raky může způsobit rhabdomyolýzu je v současné době ve vědeckém výzkumu nejasné, ale množství konzumovaných raků přímo nesouvisí s touto chorobou. Pokud trpíte rhabdomyolýzou po konzumaci raků, je to pravděpodobně způsobeno nesprávnými metodami vaření, nebo prostředí, ve kterém se raky konzumují, není čisté.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-5

 Indukovaná rhabdomyolýza. Současně výskyt rhabdomyolýzy také úzce souvisí s vlastní postavou pacienta. Nanfang Daily: Co tedy obecně způsobuje rhabdomyolýzu? Li Bingsheng: Existuje mnoho příčin rhabdomyolýzy a jsou komplikovanější. Může být způsobeno těžkými poraněními při rozdrcení, metabolickými poruchami, drogami,Způsobené jedy, autoimunitou, infekcemi a nežádoucími účinky léků.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-6

  Proto by lidé, kteří obvykle užívají léky snižující hladinu lipidů na statinu, měli jíst méně raků. Nanfang Daily: Jaké další nemoci může konzumace raků způsobit? Li Bingsheng: Raky chované v čistých vodách jsou zpracovávány a vařeny a konzumovány. Obecně řečeno, není zde žádný velký problém. Raky však mohou přežít ve špinavých vodách díky své silné schopnosti přizpůsobit se prostředí.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-7

  Hlava a střeva raků jsou místy, kde se toxiny nejvíce vstřebávají a zpracovávají, a jsou také místy, kde se patogeny a paraziti hromadí nejsnadněji. Pokud rostoucí prostředí některých raků není čisté, pokud občané nejsou důkladně uvařeni a nejíst, je snadné se nakazit parazity,Bakterie atd. Zadruhé, hosté mohou mít také akutní gastroenteritidu po konzumaci zastaralých, nehygienických nebo nedostatečně uvařených raků. Nanfang Daily: Kdo by měl jíst méně nebo vůbec žádné raky? Li Bingsheng: Jako jídlo s vysokým obsahem bílkovin bude mít raky heterogenní proteinovou reakci.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-8

  Lidé s alergiemi mohou způsobit obecné alergie a červenou zarděnku. Rak má velmi vysoký obsah purinů.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-9

 Lidé, kteří již mají příznaky dny, pokud pijí hodně piva při jídle, pravděpodobně zvýší hladinu kyseliny močové v krvi a způsobí záchvaty dny. Způsob vaření raků je obvykle dušený a smažený a není vhodný pro pacienty s kardiovaskulárními chorobami. Nanfang Daily: Takže, jak jíst raky, abyste byli zdravější?Li Bingsheng: Když jíte raky v restauraci, je nejlepší zvolit formální a hygienickou restauraci. Bezpečnost potravin je zaručena.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-10

  Pokud má podávaný rak silný rybí pach, tělo je volné a rovné, maso měkké a nepružné a skořápka obsahuje lepkavější látky, pak je nejpravděpodobnější, že je vyrobena z mrtvých krevet. Občané také mohou podle barvy tváří zjistit, zda je čistá. Obecně řečeno, pokud jsou žábry raků žluté a bílé, jsou relativně čisté, ale pokud jsou černé, věnujte tomu pozornost.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-11

  Některé restaurace mohou navíc použít k ošetření raků prášek na krevety. Raky, které byly umyty práškem na krevety, vypadají jasně a čistě.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-12

  Zkorodované kleště raků však snadno spadnou. Pokud zjistíte, že v povodí je obecně méně raků a kleští na krevety,Je pravděpodobnější použít prací prášek na krevety. Nanfang Daily: Pokud občané vaří doma, jak by měli nakupovat a zacházet s raky? Li Bingsheng: Když doma připravujete raky, musíte je pečlivě vařit při vysoké teplotě.

Jíst raky má velmi nízkou pravděpodobnost rhabdomyolýzy-13

  Obecně lze říci, že vaření při vysoké teplotě 100 ° C po dobu 10 minut nebo více může zajistit usmrcení bakterií a parazitů v rakech. Li Bingsheng navrhl, aby občané před vařením a zpracováním vložili raky do čisté vody na 24 až 36 hodin, aby krevety vyplivly metabolity a vyplavily v těle nečistoty, jako je bláto a písek.

  Ujistěte se, že jste odřízli žábry a skořápky krevet je nejlepší vyčistit štětcem. Hlava a žábry raků jsou hlavními částmi pro zadržování nečistot a trávicí systém, jako jsou střeva,Je často snazší hromadit těžké kovy.

  Doporučuje se je nejíst. Veřejnost může před jídlem odstranit hlavu, žábry a střeva raků.

  Nanfang Daily: Mnoho lidí často říká, že nemůžete jíst více raků, takže kolik je rozumné? Li Bingsheng: Raci mají vlastnosti s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Viz nejnovější vydání Pagody vyvážené stravy pro obyvatele Číny z roku 2016,Doporučený denní příjem vodních produktů pro běžného dospělého je 40 až 75 gramů a jedlá část krevety zbavené skořápky tvoří přibližně 70% celých krevet. Ve skutečnosti konzumace několika krevet překročí standard.

Denní reportér Nanfang Liao Yuxian, korespondent Zheng Haiyan.